Pochodzący z Monako Charles Leclerc (Ferrari) wygrał wyścig Formuły 1 o Grand Prix Monako. Leclerc triumfował także w kwalifikacjach. Wyścig miał dużą dramaturgię i został przerwany po kraksie do jakiej doszło na pierwszym okrążeniu.
Czytaj też: Fatalny wypadek w F1. Wyścig przerwany
Leclerc po raz 24. w karierze wystartował z pierwszego pola, w tym trzeci raz w Monako, jednak nigdy wcześniej nie udało mu się stanąć "u siebie" na najwyższym stopniu podium. Drugie miejsce zajął Australijczyk Oscar Piastri (McLaren) wolniejszy od Leclerca o 7,152 , a trzecie Hiszpan Carlos Sainz Jr. (Ferrari) - strata 7,585. Na szóstej pozycji został sklasyfikowany obrońca tytułu i lider klasyfikacji generalnej cyklu Holender Max Verstappen z Red Bulla.
Leclerc jest drugim Monakijczykiem, który zwyciężył w wyścigu ulicznym w Monte Carlo. Po raz pierwszy w... 1931 roku triumfował tam Louis Chiron jadący Bugatti.
Niedzielny wyścig zaczął się od poważnej kraksy. Już na pierwszym okrążeniu został przerwany na prawie 40 minut po tym, gdy w bolid Meksykanina Sergio Pereza z Red Bulla uderzył Duńczyk Kevin Magnussen z teamu Haas. Sprawca próbował wyprzedzić Meksykanina z prawej strony, ale otarł się o barierę bezpieczeństwa i przy dużej prędkości uderzył w bok samochodu Pereza. Bolid rozpadł się na kawałki, na szczęście obaj kierowcy wyszli z tego bez szwanku. W kolizji uczestniczył także drugi kierowca Haasa Niemiec Nico Huelkenberg.
Magnussen, który w tym roku sprawia innym kierowcom F1 sporo problemów tłumaczył, że do kolizji doszło nie z jego winy, gdyż rywal... nie zostawił mu miejsca. Tego tłumaczenia jury nie uznało, wina kierowcy ekipy Haas była ewidentna.
Leclerc po raz trzeci w ciągu ostatnich czterech lat wywalczył pole position w Monako, ale nigdy wcześniej w swoim "domowym" wyścigu nie stanął na podium. W niedzielę w końcu wygrał odnosząc szóste zwycięstwo w karierze, wszystkie w barwach Ferrari. Pierwszy raz triumfował w GP Belgii 1 września 2019 roku na Circuit de Spa-Francorchamps, ostatnio w GP Austrii w lipcu 2022.
Po restarcie, gdy tor został uprzątnięty po kraksie na początku rywalizacji, na czele znalazł się Leclerc, drugi był Piastri, trzeci Sainz Jr., i czwarty Brytyjczyk Lando Norris. Ta czwórka przez cały wyścig nie dała się nikomu wyprzedzić i tak dojechała do mety. Nikt z nich nie zjechał do pit stopu na zmianę opon. Przez prawie cały wyścig przewaga Leclerca nad Piastrim oscylowała w granicach 1-2 s. Dopiero w końcówce Monakijczyk zdecydowanie przyśpieszył, na kilka okrążeń przed końcem miał ponad 8 s przewagi nad Australijczykiem.
– Dowiozę wam to zwycięstwo do mety – 26-latek zawiadomił przez radio swój zespół i obietnicy dotrzymał. – To wiele dla nas znaczy – przyznał na mecie. Później wziął do ręki flagę w szachownicę, którą koniec wyścigu sygnalizował napastnik piłkarskiej reprezentacji Francji Kylian Mbappe. Zgromadzeni fani zgotowali mu gorącą owację, a książę Monako Albert uniósł kciuki. – Ten wyścig w Monte Carlo sprawił, że już jako dziecko marzyłem o tym, aby pewnego dnia zostać kierowcą Formuły 1. I nim jestem – podkreślił.
Następną rundą mistrzostw świata F1 będzie w dniach 7-9 czerwca Grand Prix Kanady.
Wyniki GP Monako:
1. Charles Leclerc (Monako/Ferrari) 2:23.15,554
2. Oscar Piastri (Australia/McLaren) strata 7,152 s
3. Carlos Sainz (Hiszpania/Ferrari) 7,585
4. Lando Norris (W. Brytania/McLaren) 8,650
5. George Russell (W. Brytania/Mercedes) 13,309
6. Max Verstappen (Holandia/Red Bull Racing) 13,853
7. Lewis Hamilton (W. Brytania/Mercedes) 14,908
8. Yuki Tsunoda (Japonia/Racing Bulls)
9. Alexander Albon (Tajlandia/Williams)
10. Pierre Gasly (Francja/Alpine) wszyscy 1 runda
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.